# L098-1.1-M12
### Description
1.1mm 12MP fish-eye lens with M12 mount, 1/2.3"
### [](https://wiki.kurokesu.com/uploads/images/gallery/2025-05/l098-wiki.jpg)
### Specifications
<table border="1" id="bkmrk-focal-length-2.8-12m" style="border-collapse: collapse; width: 100%;"><tbody><tr><td style="width: 50%;">Focal Length</td><td style="width: 50%;">1.1mm</td></tr><tr><td style="width: 50%;">Aperture</td><td style="width: 50%;">f/2.4</td></tr><tr><td style="width: 50%;">Image Size</td><td style="width: 50%;">1/2.3"</td></tr><tr><td style="width: 50%;">Angle of View</td><td style="width: 50%;">D: 253°
</td></tr><tr><td style="width: 50%;">Mount Type</td><td style="width: 50%;">**M12** x 0.5-6g</td></tr><tr><td style="width: 50%;">Minimum Object Distance</td><td style="width: 50%;">0.1m</td></tr><tr><td style="width: 50%;">F-Theta distortion</td><td style="width: 50%;">&lt; -9.8%</td></tr><tr><td style="width: 50%;">Back focal length</td><td style="width: 50%;">2.86mm</td></tr><tr><td style="width: 50%;">External Dimensions</td><td style="width: 50%;">- D=46mm
- L=28mm